זוכת פרס ישראל לשנת תשס"ח: הכירו את עמותת עזר מציון

בשנת 2008 ניתן פרס ישראל בתחום מפעל חיים עבור תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה, לגורם מיוחד – עמותת עזר מציון. לא כל אחד מקבל פרס ישראל כמובן והדבר נכון גם לגבי פרס על “מפעל חיים”. משמע – מדובר בגוף יוצא דופן ואכן, עמותת עזר מציון היא כזו. במה היא עוסקת? וכיצד היא הגיעה למצב המרשים הזה, של קבלתה את הפרס הנכבד? זו היא היכרות קצרה עם העמותה.

עמותה מיוחדת, עם פעילות מיוחדת

בשנת 1979 הוקמה עמותת עזר מציון. הגדרת מטרתה הכללית הייתה ונשארה פשוטה למדי: מתן סיוע פרא-רפואי לחולים ולמוגבלים. אך בפועל, פעילות העמותה הזו היא כיום מורכבת מאוד ורבת היבטים. עזר מציון מסייעת לאוכלוסיות רבות, ילדים, נוער, מבוגרים וקשישים כאחד. פעילות עמותת עזר מציון מתפרסת על פני 40 סניפים ומוקדי פעילות וממוקמת ב-25 ערים ברחבי הארץ. בין אופני הסיוע השונים שלה, בולטים במיוחד הבאים:

סיוע לקשישים

האגף לסיעוד ותמיכה בקשישים של עזר מציון, מבצע פעילויות מגוונות בכדי לתרום לרווחת קשישים במצבים שונים. חלק מהפעילות ממוקד מאוד, כמו למשל שימור מיומנויות אצל חולי אלצהיימר, במסגרת פרויקט "קשרים וכישורים". פעילויות אחרות הן יותר כלליות, דוגמת פרויקט חי"ל (חיים לשנים) שנועד לקדם בריאות בגיל השלישי. זו היא מסגרת שבה הדגש הוא על סדנאות העשרה. בסדנאות אלה, קשישים מעשירים את הידע שלהם בנושאים שימושיים, חשובים ומעשיים שונים שנוגעים לחייהם. לדוגמה: תזונה איכותית, ביצוע פעילות גופנית שמתאימה לגיל זה, שיפור היבטים קוגניטיביים שונים, שימוש בטוח בתרופות, מניעת התרחשות תאונות בבית או התמודדות עם הפרעות שינה. עזר מציון מקדמת גם ביצוע בדיקות מניעתיות שונות, אשר מסייעות לצמצם נזקים של החמרת המצב הבריאותי. הבדיקות הן בדיקת שמיעה, בדיקת ראייה ובדיקת שיווי משקל (היבט אשר משליך על מניעת נפילות).

 

 

סיוע לילדים ונוער

  • עבור ילדים חולי סרטן ולילדים עם צרכים מיוחדים – עזר מציון יוזמת פעילויות שונות. אלה כוללות למשל מחנות קיץ, מופעים שונים, טיולים וימי כיף.
  • בית החלמה לילדים ונוער חולי סרטן "אורנית" – מציע אירוח למשפחות של ילדים שמקבלים טיפול סרטן באשפוז יום. זאת, כאשר מקום המגורים רחוק ממקום הטיפול. המקום מאפשר לשהות בו, לקבל שתי ארוחות ביום ולהנות מפעילויות שונות, בחדר הג'ימבורי, חדר המוזיקה, חדר אמנות, פינת חי וספריה.
  • מועדוניות לילדים ונוער עם צרכים מיוחדים – מועדניות מיוחדות, אשר פועלות בסופי שבוע ושעות אחר הצהריים. בשיתוף משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ובשיתוף מחלקות הרווחה ברשויות המקומיות.

שירותים נוספים

אלה עוד כמה דוגמאות בולטות משירותי העמותה:

  • מאגר מח עצם – מרכז לתרומות מח עצם. כרקע, נזכיר כי מח עצם הוא אזור חיוני בתוך העצמות, אשר בו מיוצרים תאי הדם. תרומות מח העצם מסייעות לטיפול במחלות שונות, כולל מחלת הסרטן. לעזר מציון מאגר מח עצם וותיק מאוד (מאז 1998) וגם גדול במיוחד (אחד הבולטים בעולם!).
  • השאלת ציוד רפואי – עזר מציון מציעה בחינם ציוד רפואי מסוגים שונים, עבור קשישים, חולים ובעלי מוגבלויות. מדובר על ציוד חשוב כמו קביים, הליכונים, כיסאות גלגלים, מחוללי חמצן וגם ציוד משוכלל ויקר יחסית, כגון מיטה חשמלית סיעודית או מנוף הרמת חולה.
  • ייעוץ והכוונה רפואיים – מותאמים לאזור המגורים, קופת החולים והכיסוי הביטוחי.
  • הידרותרפיה ושיקום – מרכז מיוחד לנושא זה, אשר מטפל במגוון אוכלוסיות וגילאים, באופן פרטני או קבוצתי.

לסיכום

אם כך, ברור שמדובר בעמותה עם פעילות מרשימה בהיקפה וכזו, אשר כדאי ומומלץ לקחת בה חלק או לתרום.

נגישות