עיצוב מלתחה ציבורית: דגשים לעיצוב מזמין ונקי

מכירים את זה שכשמגיעים לבית עסק ונכנסים לשירותים (או למלתחה) ובמקום תחושת רתיעה, מופתעים מריח טוב באוויר, מנראות מרשימה וממראה נקי, כך שפשוט מופתעים לטובה? ובכן ראוי להבין שלאיכות העיצוב של מלתחה ציבורית אכן יש ערך רב. בכוחה להשפיע באופן ניכר על שיתוף הפעולה ועל כמות הלקוחות, ועל כן חשוב לדעת כיצד לעצב בצורה מרשימה ואיכותית מלתחה ציבורית.

מפיקים את המרב מהגודל הקיים

לא תמיד מתאפשר להקים מלתחה רחבת ידיים, אך בזכות עיצוב נכון וחכם ניתן ליצור תחושת מרווח נכונה. מכאן שמומלץ לבחור בגוונים בהירים, ולבחור בקפידה את האלמנטים השונים. כך למשל הצבה של לוקרים לטובת ציבור המבקרים מאפשר לנצל בצורה חכמה את החלל, פשוט כי כל עוד מצמידים את הלוקר לקיר, לא תופסים הרבה מקום, ובמקביל מעניקים מענה חשוב שמטיב את השהות בעסק. כמו כן, אין להעמיס עם כיורים, ויש לתכנן את ההתנהלות בחלל באופן שמייצר תנועה זורמת, כך שלא ייווצר צוואר בקבוק בכניסה. זאת ניתן לבצע באמצעות התקנה של מרחב כניסה גדול ובאמצעות מיקום של פח ומראה בצמוד לכיור (מונע תנועה מיותרת).

עיצוב מלתחה ציבורית: דגשים לעיצוב מזמין ונקי

מענה ממוקד צורך

ציינו שלקוחות יודעים להעריך כאשר יש להם לוקר פרטי להניח בו בבטחה חפצים אישיים, ופה נוסיף מספר נקודות נוספות. לאנשים חשוב שבמלתחה תהיה מראה גדולה, שיהיו מספיק פחי אשפה שמאפשרים שימוש ללא פתיחה ידנית, שיהיו מספיק ווי תלייה שממוקמים באופן חכם, ספסלים שמאפשרים לשבת בנוחות בזמן שחולצים נעליים או בזמן שמסדרים את התיק, מספיק שקעים שממוקמים חכם (אם עבור הטענת הנייד ואם עבור חיבור הפן), שהתאורה תהיה יעילה אך לא בוהקת מדי, שיהיה מפזר ריח טוב שאינו מייצר חוויה מלאכותית, שהכיורים יאפשרו שימוש שאינו מייצר שלוליות על השיש, שיהיו מתקני נייר תעשייתי שמאפשרים שימוש נוח, ואף חשוב ביותר להתקין במלתחות מחיצות שמשדרות ניקיון. פה ראוי לציין לטובה מחיצות טרספה. אלו נחשבות מאוד עמידות בתנאי לחות, קל מאוד לנקות אותן והן לא ניזוקות בעת מגע עם חומרי ניקיון, כך שהן מהוות מענה אידאלי.

התייחסות לתרחיש משתמש

חשוב לזכור שמלתחות ציבוריות משרתות לא מעט אנשים, ועל כן שימוש ממוקד שמצריך מינימום מגע הוא הסוד שמאחורי חוויית שימוש טובה. מכאן שאם ניתן, מוטב לבחור בברזים, סבוניות, פחים ומתקני נייר שמייתרים מגע ידני. כמו כן, גם שמירה על פרטיות מאוד חשובה, ועל כן דלתות עם מנעולים ומחיצות בנקודות הלבשה מסייעים רבות ליצירת תחושה בטוחה. כמו כן, על מנת למנף את סך החוויה, חשוב לאפיין את אופי השימוש, ובהתאם לקבל החלטות לגבי תוספת של אביזרים ומיקומים. כך למשל ניתן לקבל החלטה שבאמצעות לוקר מייצרים חציצה נחוצה בין מתחם הרחצה למתחם ההתארגנות.

 עיצוב

אין לטעות שכיוון שמדובר במלתחות ובשירותים ציבוריים, לעיצוב פנים אין מקום, אלא ההיפך הוא הנכון. מדהים לראות עד כמה בכוחו של עיצוב מדויק להשאיר את הרושם הרצוי, ועל כן חשוב ביותר לייצר שפה אחידה. מכאן שאם רוצים לצלוח את המשימה בדרך הקלה, ניתן מראש להתמקד במגוון סדרות. כך למשל ניתן לבחור בסדרה שחורה, כסופה, או שחורה. לצורך הדוגמה סדרה שחורה מובילה לאוסף הבא: סבוניה אלקטרונית, מברשת אסלה, מתקן לשני גלילי נייר טואלט ופח אשפה, כאשר כולם מגיעים באותו גוון שחור מרשים. מה עוד? אם רוצים לרכך במעט את האווירה, ניתן להוסיף מוסיקת רקע נעימה, לשלב צמחייה (ניתן צמחייה מלאכותית) ואף לתלות פריט אומנות. אומנם מדובר במלתחה, אך השמיים הם הגבול.

נגישות