המסתורין של החלומות: למה אנחנו חולמים – ומהם החלומות הנפוצים ביותר?

המסתורין של החלומות

השאלה "למה אנחנו חולמים?" היא שאלה שרבים שואלים את עצמה, ולא בכדי. המוח האנושי נחשב מאז ומעולם לאיבר מסורתי ומרתק. אחד הנדבכים המסקרנים ביותר בכל הקשור לפעילות המוחית נובע מהיכולת לחלום, כאשר חלק מהאנשים חולמים באופן קבוע ואילו אחרים לא לחלום כלל. אז מהם חלומות בכלל? ולמה אנו חולמים?

מהם החלומות הנפוצים ביותר ואיך מפרשים אותם?

כאמור, התדירות של חלומות משתנה מאדם אחד לשני ובהתאם לכך גם האופן שבו החלומות מופיעים. מאחר ועולם החלומות הוא עולם אפוף במסתורין, היכולת לדעת עוד על פירוש חלומות התקדמה באופן משמעותי בעקבות שורה של מחקרים שמצאו כי התרחשויות המתרחשות בחיי היום יום שלנו כמו גם המצב הנפשי שלנו. לכן, רבים מספרים כי הם נוטים לחלום על כך שהם נופלים, עולים במדרגות או נופלים מהן – חלק מהתת מודע הפועל מתוך מטרה להציף את חוסר השליטה בחיים האישיים, נפילה של שיניים, חלומות על בע"ח וכן חלומות על אנשים שהלכו לעולמם. מאחר ופרויד טען כי החלומות שלנו נובעים מתוך הדחקה, לא נדיר לשמוע על אנשים שאיבדו את יקריהם ומדווחים כי הם "מגיעים אליהם בחלומות" – כחלק מהרצון העז לחוות שוב את האינטימיות והקרבה שאבדה.

פרשנות של החלומות היא גם סובייקטיבית ולכן צריך להבין כי הבנה עמוקה של החלום לא פעם עלולה להוביל לתחושה של בלבול וכעס. אולם, באמצעות טכניקות שונות וכן העמקת החקר בחלומות ניתן ליצור אלמנט של פרשנות המבוסס על חוקרים ומחקרים לצד ההבנה כי לא פעם החלומות שלנו משקפים את הרצונות הכמוסים ביותר שלנו, גם אנחנו מודעים וגם אם לא. באמצעות הבנה כי החלומות שלנו מהווים סממן סימבולי לדברים ולאירועים שאנחנו עוברים בחיים, כך ניתן לומר כי הפרשנות עצמה משתנה אבל גם מסמלת אפשרות להעלות את הדברים שמציקים ומטרידים אותנו מתת מודע, לעבר המציאות היומיות.

קצת על התיאוריה של פרויד

מחקר החלומות המודרני מתבסס רובו ככולו על הגישה של זיגמונד פרויד. למעשה, לא ניתן כמעט למצוא גישה שמדברת וחוקרת על חלומות ללא רפרנס לפרויד שנחשב לאבי הפסיכואנליזה. פרויד ביסס את התאוריה שלו על אנליזה של חלומות, ופשר החלומות שהם נקודות הפתיחה של הפסיכו אנליזה. מדובר בניתוח אמיץ שבו הוא הציג את הגישה שלו לחלומות שממנה נגזרת הגישה לפעילות תת המודע כמו גם רבות מההנחות התיאורטית שלו. ההנחה של פרויד לניתוח חלומות נובעת מתוך תפיסה כי קיימת אמת לא מודעת שהאדם מתנגד להכיר אותה, והחלום הוא בעצם מילוי משאלה לא מודעת. הרבה מהמשאלות הלא מודעות שלנו נדחקות לתת מודע, ולכן הן צצות בחלומות שלנו. בעבור פרויד, למיניות יש גורם מכריע שגורם להדחקה ולאחר מכן מופיעה הרבה פעמים בחלומות – ולכן החלומות הנפוצים ביותר כוללים בין היתר גם אלמנטים מיניים ופנטזיות. עם זאת, פירוש חלומות הוא עדיין עסק מורכב האפוף בלא מעט מסתורין. מאחר ולכל אדם חלום ייחודי משלו, מדובר בעולם מרתק המציע לא מעט פרשנויות

כיצד תוכלו לזכור ולפרש את החלומות שלכם?

בעבור רבים, היכולת לזכור לפרטי פרטים את החלום היא מוגבלת מאוד. לכן, דרך מצוינת לתרגל פירוש חלומות יכולה להתבצע באמצעות רישום של החלום במחברת. בנוסף, אם חוויתם חלום רע שגרם לכם להתערער מומלץ להגיד "חלום טוב חלום שלום" מתוך מטרה לשחרר את התחושה ולהבין כי אחרי הכול מדובר בחלום בלבד, ולא במציאות שלכם.

 

לסיכום, עולם החלומות הוא עולם מסתורי ומרתק. שימו לב כי לאיכות השינה שלכם יש השפעה גדולה מאוד על היכולת לחלום ולהירדם, ועל כן צרו לעצמכם מרחב שינה מזמין בדמות מזרן איכותי וכן מצעי טקסטיל שלא רק יאפשרו לכם להירדם במהירות אלא גם ליצור לעצמכם זיכרונות נעימים במיטה, בייחוד בכל הקשור לחלומות שלכם.

נגישות