מהרכישה ועד ההנחה: כל מה שצריך לדעת על תפילין

הנחת תפילין היא אחת המצוות החשובות ביותר בשביל כל יהודי באשר הוא. המצווה מתחילה בגיל 13 אצל גברים ונמשכת במובן כל החיים. כל כך חשובה היא מצוות התפילין, עד אשר אנחנו יכולים לראות אנשים אשר מתעקשים להניח אותם גם במצבים מאד קשים: בצבא תוך כדי לחימה, במסעות, בשדות תעופה הומים או אפילו במשמרות שונות בעבודה. את התפילין חשוב לרכוש ממקום אמין ולבחור אותן נכון. במאמר הזה, נציג לכם את כל נושא הרכישה, ההבדלים בין התפילין השונות וכמו כן, ניגע בהנחה עצמה.

תפילין כשרות – האם כולם אותו הדבר?

כאשר מדובר בתפילין, יש כמה רמות של ייצור אשר משפיעות גם על הכשרות שלהם. כיום ניתן להגיע לבעלי מקצוע מיומנים גם ללא לצאת מהבית.  ניתן לרכוש באתר האינטרנט המשוכלל שלהם בדיוק את התפילין המתאים לכם. כאן יש להבחין בין תפילין אשר עשוי מבהמה גסה לכזה אשר נקרא תפילין בהמה דקה.

תפילין בהמה גסה עשוי מעור עבה של בהמה טהורה. בדרך כלל, הייצור מתחיל בפיסת עור אשר לוקחים מהצוואר או הראש של השור. את פיסת העור הזאת מתחילים לעבד על ידי מכבש עור רב עוצמה אשר לאט לאט נותן לו את הצורה הריבועית של הקופסה. בתהליך, מטביעים גם את האות ש אשר מסמלת את שם השם. היתרונות בתהליך הזה הם:

  • צורת התפילין – ניתן להגיע לצורה מדויקת יותר של הקופסא המרובעת.
  • עמידות – תפילין בהמה גסה ישמור על צורתו באופן טוב יותר במהלך השנים. התפילין יהיה חסין יותר למכות שונות או לנפילות.
  • חדרים פרודים – החדרים בהם יושבות הפרשיות הם פרודים לגמרי. זה מתאפשר על ידי הקשיחות היחסית של החומר.
  • כשרות – הכשרות של התפילין בהמה גסה היא טובה יותר. יש בעניין מעט מחלוקות בין רבנים וזרמים שונים. יש כאלו אשר טוענים שרק תפילין בהמה גסה הם כשרים, אחרים מקלים מעט יותר. בכל אופן, אלו תפילין יותר מהודרים בעלי רמת כשרות גבוהה הרבה יותר.
  • תפילין בהמה גסה מומלצים למי שרוצה תפילין איכותיים אשר ישמשו אותו ביום יום למשך שנים רבות קדימה.

מהרכישה ועד ההנחה: כל מה שצריך לדעת על תפילין

תפילין של בהמה דקה הם תפילין אשר עשויים בדרך כלל מכבש או עז, כאשר הנטיה היא להכין מעז. זאת מפני שעור הכבש הוא שומני מידי. גרסה נוספת של תפילין כאלו היא לעשותם ממש מקלף, יריעות אשר מחוברות זו לזו. קלף הוא חומר דק שאינו שומר על צורתו כמובן. תפילין בהמה דקה הוא כמובן זול יותר ומתאים למי שצריך תפילין לשימוש של פעם בכמה זמן או למי שקצר בכסף. בתפילין בהמה דקה, הפרשיות אינן פרודות זו מזו באופן מוחלט ולכן יש חשש באשר לכשרותן המלאה. אלו תפילין אשר יש להם נטיה לאבד מצורתן המקורית ולכן לא מומלצים לנשיאה.

גרסאות שונות של תפילין והנחתם

יש לציין שקיימים הבדלים קטנים בין תפילין בגרסה ספרדית לבין אלו בגרסה אשכנזית. הספרדים הולכים אחרי שיטת הרמב"ם בה שלוש פרשיות פתוחות והרביעית סתומה. האשכנזים הולכים בעקבות רבי אשר בן יחיאל אשר קובע שכל ארבעת הפרשיות צריכות להיות פתוחות.

האשכנזים מלפפים את הרצועה של התפילין מהחלק החיצוני כלפי החלק הפנימי בעוד הספרדים עושים זאת כלפי חוץ.

המחיר הסופי של התפילין מורכב מכמה גורמים, בראשן כמובן הנושא של בהמה גסה או דקה. בנוסף, באים לידי ביטוי המהימנות של המוכר והיצרן כמו גם ההקפדה על הפרטים של כתיבת הפרשיות והגימור הכללי של התפילין.

נגישות